BESZÁMOLÓ
Egyetemünk 2021/22-es tanévre támogatást nyert a Nemzeti Tehetség Program keretében meghirdetett „A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeinek támogatása” című pályázati felhívás keretében. A program során hallgatóinkat tanórákon kívüli programokkal, képzésekkel, valamint tanulmányutakkal támogattuk. A hallgatóink TDK műhely keretében a TDK és OTDK-hoz kapcsolódóan oktatói vezetéssel kutatási projekteken dolgoztak, egyéni illetve kiscsoportos formában személyre szabott prezentációs és vitakészség fejlesztő felkészítésen vettek részt. Továbbá tehetségműhelyeinkhez kapcsolódó tanulmányutak keretében különféle hazai és nemzetközi vetélkedőn, konferencián képviselték intézményünket. A járványhelyzet miatt a 2021/2022. őszi és a 2021/2022. tavaszi tréningek a legtöbb esetben online formában valósulhattak meg.
Az idei évben először a programot középiskolás diákok számára is megnyitottuk. A METU és a BIGsuli (Budapesti Innovatív Technikum, Gimnázium és Szakképző Iskola) együttműködési megállapodása alapján az 2021/22-es évfolyamos (az elmúlt tanévben elsős) gimnáziumi érettségi utáni grafikus képzés hallgatói közül a METU Tervezőgrafika szak tanárai kiválasztottak 7 hallgatót, a 2022. januári első féléves munkákat bemutató prezentációk alkalmával. Az online esemény során oktatók előadást tartottak a TDK-MDK folyamatáról, az új lehetőségekről, melyek a középiskolások számára nyíltak meg. A hallgatókkal való mentori munkára 2022 márciusától kezdve került sor.
Részletes bemutatás munkaterv szerint
TDK tevékenység
Hallgatóink számára a 2021. november 11-én egy intézményi TDK-t rendeztük meg, amelynek keretében összesen 3 szekcióban mutatták be a hallgatók a kutatási eredményeiket. 2022. tavaszán a TDK konferencia a járványhelyzet miatt ismét online került megrendezésre mind az üzleti, mind a művészeti karon, ahol 7 szekcióban 42 dolgozat került bemutatásra.
A programban részt vevő kollégáink a TDK műhelyek keretében egyéni és kiscsoportos tehetségműhely foglalkozások során, mentorálással készítették fel a hallgatókat a TDK versenyre.
A 2021 őszén és 2022 tavaszán TDK orientációs napokat tartottunk online, ezzel is népszerűsítve az egyetemen folyó TDK munkát.
TDK műhelymunka
Az intézmény hallgatói körében a tanulmányi programokon kívüli képzésekkel, hallgatói kutatási projektek kereteinek fenntartásával, tanulmányutakkal, szakmai előadásokkal, az előadásokhoz kapcsolódóan kötetlen beszélgetési lehetőségekkel támogattuk a tehetségeket.
A program során tovább működtettük a TDK tehetségműhelyeket, amelyekben kiscsoportos formában oktatói vezetéssel kutatási projekteken dolgozhattak hallgatóink. A művészeti területen kiemelt oktatói figyelem mellett mód nyílt egyéni illetve kiscsoportos alkotó munkák végzésére is. A műhelymunkák keretében képzéseket, tréningeket is szerveztünk (kutatásmódszertan, íráskészség, üzleti prezentációs). A járványhelyzet miatt a tréningek jelentős részben csak online formában tudtak megvalósulni.
2022. tavaszán 20 órás gyakorlati online marketingképzésre került sor a projekt keretében, a TDK-ra felkészítő tréningek sorában. A képzéssorozat témája: online adatelemzések gyakorlati módszerei, Facebook hirdetéskezelő kampánytervezési és kutatási módszerei, vizuális tartalomgyártás az online térben, kreatív kampánytervezési módszerek online eszközökkel.
A Művészeti és Kreatívipari Karon számos szakmai MEETUp került megrendezésre, ahol lehetőség nyílt a résztvevőknek a szakmai előadásokon, bemutatókon, kerekasztal beszélgetéseken túl kötetlen formában is beszélgetni a meghívott előadókkal, szakértőkkel.
A program során számos publikáció jelent meg TDK-ó hallgatóink tollából. Például az Új munkaügyi szemlében 5 TDK-zó illetve TDK műhelyes hallgatói megjelenés történt. Nagy Alexandra: Túlélők a munkaerőpiacon; Kiss Balázs: A katonai vezetés, mint a HR határterülete; Wetán Janka: Az enneagram karaktertipológia használhatósága a vezetőfejlesztésben; Szeles Stella: A munkahelyi mentálhigiéné generációs jellemzői; Korodi Norbert: Mesterséges intelligenciával felruházott tudásmenedzsment rendszerek hatása a szervezetek működésére címmel.
TDK műhelyek részletes beszámolója
A Marketing Műhely hallgatói több hazai konferencián, vetélkedőn is részt vehettek ill. előadhattak:
METU Marketing Műhely Győr szakmai kirándulás - 2022.04.11-12.
A Flesch központba ellátogatva betekintést nyerhettünk abban, hogy milyen sokszínű programlehetőségeket tud kínálni egy kulturális központ.A Szigetköz Agórájának folyosóján sétálva, számos kreatív és inspiráló marketing trükköt ismerhettek meg a műhely tagjai.
METU Marketing Műhely KKOSZ Konferencia – Eger 2022.04.25-27.
A konferencián többek között olyan érdekes témákról hallgathattak előadásokat, mint a virtuális rendezvényszervezés, a közművelődés és a közösségi média összekapcsolása és az ifjúságra hangolt marketing tevékenység. Emellett műhelyünk vezetője, Dr. Dér Csaba Dezső is tartott előadást a kulturális márkaépítésről.
METU Marketing Műhely 9. Savaria Filmszemle - 2022.05.12-13.
A műhely tagjai a 9. Savaria Filmszemle konferenciáján, mint előadók képviselték egyetemünket. Az előadás címe: “Virtuális világ a kulturális közösségszervezésben”. Az előadásunk során kitértek a COVID-19 hatásaira, prezentálták a legfrissebb statisztikai adatokat és elvitték a legújabb trendeket. Az előadást követően lehetőséget kaptak, hogy a konferencia kiadványában megjelenjen az írásunk.
Magyar Népművelők Országos Szövetsége – Vándorgyűlés - 2022.05.18.-19., Tolna
A műhely tagjai ellátogattak a Tolna megyei Tolna településre, hogy részt vehessenek az országos népművelődési vándorgyűlésen. Számos előadást látogathattak meg, amelyekből az egyikben, a legutóbbi Egerben megrendezett konferencián előadott prezentációjukat, mint jó példát emlegették a kulturális intézmények márkázása kapcsán. A szakmai programokat követően meglátogatták a város nevezetességeit, elemezték a város lehetőségeit.
Városmarketing verseny Országos döntő Miskolc
A városmarketing verseny keretein belül 4 fő képviselte egyetemünket. A verseny során Celldömölkkel kapcsolatos városmárkázási feladatot kaptak, melyhez kapcsolódóan 2022 januárjában személyesen is megtapasztalhatták milyen lehetőségeket rejt magában a választott város. A kutatásuk lényege, hogy feltérképezték a város erősségeit, és hogy kutatták milyen kiaknázatlan potenciálok rejtőznek a kisvárosi vonzerő növelésében. Végül a 60 induló csapat 12 döntős csapat 6. helyezést értek el.Csapattagok: Zrinyi Ivett, Uhrman Ádám, Szőke Andor, Konzulensünk: Dr. Dér Csaba Dezső
A Média TDK műhely keretében az idén sor került a kommunikáció és média szakos hallgatóknak a TriMedia Versenyen való részvételére. Az eseményen magyar és lengyel egyetemi hallgatók méretették meg tudásukat és készségeiket. A téma ezúttal a hidegháborús média volt. A 2022. májusában megrendezett eseménynek a prágai Károly Egyetem adott helyszínt, a részt vevő hallgatók pedig több, számos izgalmas programmal tarkított napot is eltöltöttek a cseh fővárosban. A verseny a METU Kommunikáció és médiatudomány BA szakos hallgatókból álló, „Magyar Narancs” névre hallgató csapatának győzelmével zárult.
Az idei évben (2022.) lehetőségünk nyílt a Sportújságírás TDK műhely TDK-ra felkészítő szakmai programjait is támogatni. A műhely keretében 4 alkalommal került sor egyenként 90 perces, gyakorlati felkészítő tréning megtartására. Egy-egy alkalommal a hallgatóknak lehetőségük volt a vendég kapcsolatépítés gyakorlására is: pl. vendégünk volt az órán az egyik legismertebb magyar tévés sportkommentátor és podcaster, Baumstark Tibor (Spíler Tv). A hallgatóknak egyrészt fel kellett készülniük a vendégből (háttér, kérdések), másrészt ők irányították a beszélgetést, így egy majd’ másfél órás, kötetlen hangulatú és kimondottan élvezetes „kollektív interjút” készíthettek vele. Továbbá esemény látogatás keretében lehetőség nyílott ellátogatni egy NB I-es mérkőzésre (Bp. Honvéd–Mezőkövesd), hogy a helyszíni munkát (tudósítás, protokoll sajtó szektorban, megfigyelés, interjú folyosó, sajtótájékoztató) a gyakorlatban is láthassák a hallgatók.
A Turizmus TDK műhely hallgatói a turizmus-vendéglátás szakos hallgatók körében online kérdőíves felmérést végeztek 2021 év során a specializáció és az egyetem választással kapcsolatban, ezekkel történő elégedettségükről, illetve jövőbeni fejlesztési ötleteikről, változtatási javaslataikról. A tanulmányunk az egyetemünk Scholar 2022. évi májusi, ünnepi számában jelent meg Vass László volt rektor úr 70. születésnapja alkalmából megrendezett ünnepi konferenciára.
A kutatási eredményeiket két országos illetve nemzetközi konferencián is bemutatták: IV. Nemzetközi Turizmusmarketing Konferencia Pécs – 2021. nov. 5., és V. Országos Egészségturisztikai Konferencia Zalaegerszeg 2022. márc. 4. Tanulmány címe: Biztonság és higiéné, mint a legfontosabb hívószavak – Szabadidős utazások kompromisszumokkal a világjárvány alatt).
Ezen túlmenően a TVT Turisztikai és Vidékfejlesztési Tanulmányok c. tudományos folyóiratban jelent meg kutatási eredményük önálló tanulmányként: -Utazás a pandémia árnyékában - avagy hogyan változtak a magyar lakosság utazási szokásai, illetve fogyasztói döntései a világjárvány idején címmel – megjelenés 2021. dec.
2021 végén illetve 2022 elején részt vettek a Pannon Egyetemmel együtt egy közös kutatás lebonyolításában, amely egy nagyobb nemzetközi kutatás részeként azt vizsgálja a Turizmus-vendéglátás szakos hallgatók körében, hogy hogyan élik meg a járványt, és szakmai téren milyen irányban kívánják folytatni életüket, illetve milyen szakterületen kívánnak elhelyezkedni turisztikai végzettségükkel, kiemelten fókuszálva a pályaelhagyók nagyságára, arányára az összes végzett hallgató közül. Ennek során az utólagos visszajelzések alapján a METU-ról kifejezetten sok hallgató töltötte ki az online kérdőívet, amelyért a Pannon Egyetem kollégái külön is köszönetet mondtak a hatékony toborzás miatt.
A Statisztika TDK műhely tagjai 3 fős csoportokban 1-1 szabadon választott projektet dolgoztak ki a tagok. Ez volt a fő váza a műhely tevékenységének. A munkák előrehaladását a csoportok magukat és társaikat értékelve segítették. A kérdőíves adatgyűjtés után azok feldolgozása kezdődött el. Műhelymunkák során elkezdték az SPSS programmal való ismerkedést. A kész projekteket a félév végén egy kötetlen hétvégi szakmai programmal összekötött zárórendezvényen mutatták be a hallgatók egymás és az egyetem oktatói előtt.
Emellett a műhely tagjai szakmai látogatást tettek a KSH-ban. Ezen kívül korábbi OTDK-s hallgató bevonásával szakmai előadást is szerveztek, mellyel az egyetem TDK tevékenységét is népszerűsítették.
Projekt eredményei
A projekt során a tervezetett indikátorokat teljesítettük. A hallgatóink sok új kutatási területtel ismerkedtek meg, kutatási projektekben vettek részt. Az eredményekben a hallgatók visszajelzései alapján kiemelkedően szerepet játszott a versenyt megelőző mentorlálás, tehetséggondozás, a TDK műhelyekben folyó munka, a versenyekre felkészítő tréningek, egyéni foglalkozások.
Visszajelzések alapján, hallgatóink szintén fontosnak tartják a tanulmányutakat, konferenciákat, műhely beszélgetéseket külső vendégekkel, sok új ismerettel, tudással, új kapcsolatokkal gazdagodtak.
Egyetemünkön a támogatásoknak köszönhetően a Tudományos Diákköri Tevékenység sokat fejlődött az elmúlt időben és ezt a hallgatói eredmények is alátámasztják.
Szívből gratulálunk minden résztvevőnek.