Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility NTP-HHTDK-22-0057 | Budapesti Metropolitan Egyetem

NTP-HHTDK-22-0057


BESZÁMOLÓ

Egyetemünk 2022/22-es tanévre támogatást nyert a Nemzeti Tehetség Program keretében meghirdetett „A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása” című pályázati felhívás keretében. A program során hallgatóinkat tanórákon kívüli programokkal, képzésekkel, valamint szakmai tanulmányutakon, konferencián való részvétellel támogattuk. A hallgatóink TDK műhely keretében a TDK és OTDK-hoz kapcsolódóan oktatói vezetéssel kutatási projekteken dolgoztak, egyéni illetve kiscsoportos formában személyre szabott prezentációs és vitakészség fejlesztő felkészítésen vettek részt. Továbbá tehetségműhelyeinkhez kapcsolódó tanulmányutak keretében hazai és nemzetközi vetélkedőkön, konferenciákon képviselték intézményünket. 

Az egyetemen folyó TDK programot az idei évben is megnyitottuk középiskolás diákok számára. A METU és a BIGsuli (Budapesti Innovatív Technikum, Gimnázium és Szakképző Iskola) együttműködési megállapodása alapján a grafikus képzés hallgatói közül a METU Tervezőgrafika szak tanárai kiválasztottak 6 hallgatót, a 2023. januári első féléves munkákat bemutató prezentációk alkalmával. A hallgatókkal való mentori munkára 2023 márciusától kezdve került sor.


Részletes bemutatás munkaterv szerint

2022. november és 2023 április, Kari TDK, METU

Hallgatóink számára a 2022. novemberben mind az üzleti, mind a művész karon, 2023 áprilisában az üzleti karon TDK-t rendeztünk, amely keretében számos szekción belül mutatták be kutatási eredményeiket hallgatóink. 2022 őszén a kari TDK konferenciákon összesen 8 szekcióban 51 pályamű, míg a 2023 tavaszi KÜT kari TDK-n 4 szekcióban 25 dolgozat került bemutatásra.

A programban részt vevő kollégáink a TDK műhelyek keretében egyéni és kiscsoportos tehetségműhely foglalkozások során, mentorálással készítették fel a hallgatókat a TDK versenyre. 

A 2022 őszén és 2023 tavaszán TDK orientációs napokat tartottunk online, ezzel is népszerűsítve az egyetemen folyó TDK munkát.

Az országos versenyre továbbjutott hallgatók számára egyéni és kiscsoportos 20 órás prezentációs és vitakészség tréninget szerveztünk, melynek keretében lehetőségük nyílt az elméleti alapok elsajátításán túl saját előadói készségeiket fejleszteni, továbbá az OTDK és az OMDK-n bemutatásra kerülő prezentációjukat elkészíteni, javítani.


2023. április Országos Tudományos Diákköri Konferencia

Az OTDK-n 3 szekcióban képviselték egyetemünket hallgatóink. 

A versenyen hallgatóink mindenidők legjobb eredményét érték el, 6 első, 7 második, 5 harmadik helyezést, továbbá 5 különdíjat kaptak. 

(További információ: https://www.metropolitan.hu/metropolitan-egyetem-sikerek-36-otdk-muveszeti-es-muveszettudomanyi-szekcio-tagozat)


TDK műhelyfoglalkozások

Az intézmény hallgatói körében a tanulmányi programokon kívüli képzésekkel, hallgatói kutatási projektek kereteinek fenntartásával, tanulmányutakkal, szakmai előadásokkal támogattuk a tehetségeket. A program során tovább működtettük a TDK tehetségműhelyeket, amelyekben kiscsoportos formában oktatói vezetéssel kutatási projekteken dolgozhattak hallgatóink. A művészeti területen kiemelt oktatói figyelem mellett mód nyílt egyéni illetve kiscsoportos alkotó munkák végzésére is. A műhelymunkák keretében képzéseket, tréningeket is szerveztünk (prezentációs, vitakészség fejlesztő, nyilvános beszéd). 

Az egyetemen számos szakmai MEETUp került megrendezésre, ahol lehetőség nyílt a résztvevőknek a szakmai előadásokon, bemutatókon, kerekasztal beszélgetéseken túl kötetlen formában is beszélgetni a meghívott előadókkal, szakértőkkel. 

A program során számos publikáció jelent meg TDK-zó hallgatóink tollából. Például az Új munkaügyi szemlében 3 TDK-zó illetve TDK műhelyes hallgatói megjelenés történt. Szalai Bálint: A külső és a belső motiváció alakulása a nemek, a generációk és az önkéntesség szempontjából; Cserni Vivien: Nők helyzete a munkaerőpiacon, esélyegyenlőség a 21. Században. A nők énmárkaépítése a munkaerőpiacon; Csóré Kira Tícia: A nők és férfiak közötti egyenlőtlenség a munka világában. Női és férfi vezetők, a nemek motiválása és munkahelyi nehézségeik; címmel. 


Konferenciák, tanulmányutak, versenyek

A Marketing TDK műhely 2022. októberében Kulturális Központok Országos Szövetségének őszi konferenciáján vettek részt Veszprémben.

A műhely tagjai tavaszi szünetben szakmai kiránduláson jártak Győrben, ahol rendkívül izgalmas programokon vettek részt. Az érkezés első napján rögtön az Audi gyárba látogattak, ahol minden kis kulisszatitkot elárultak az üzemről. 

Másnap két városnézés között ellátogattak Győr interaktív élményközpontjába a Mobilis-be, ahol szakmai előadást hallgattak arról hogy milyen kihívásokkal néznek szembe a létesítmény marketingkommunikációjában, majd animálhattak Lego bábuk segítségével, a végén pedig fizikai kísérleteket nézhettek meg, természetesen itt is belecsempészve egy kis marketinges vonalat. 

A METU Média TDK műhely csapata 2023 áprilisában részt vett Krakkóban a III.TriMediaSchoolTournament rendezvényen. A lengyel Jagelló Egyetemen megrendezett versenyen 6 ukrán, lengyel és magyar csapat vetélkedett a kupáért. A METU Média Műhely csapata kiemelkedő sikert aratott, megnyerték a tornát. A METU másik csapata is szépen szerepelt, a legjobb 1-perces film övék lett a zsűri szavazatai alapján. A versenyben három versenyszám volt, rövid dokumentumfilm, 6 perces ismeretterjesztő film, illetve kvíz, amelyeknek a témája a Good Food/Jó Étel volt. A hallgatói csapatok a másik ország kulináris kultúrájából készültek mini dokumentumfilmmel, illetve egy 6 perces alkotás készült fenntartható étkezés, középkori ételek, a jövő ételei témákban. A versenysorozat Dr. Rétfalvi Györgyi PhD oktatónk ötletéből született és először 2021 tavaszán a korona vírus miatti lezárások alatt, online formában rendezte meg a METU. Tavaly a prágai Károly Egyetem és idén a krakkói Jagelló Egyetem volt az offline verseny házigazdája. (forrás: https://www.metropolitan.hu/metropolitan-egyetem-media-muhely-gyozelme-trimediaschool-tournament-kupa).

A Turizmus TDK műhelye a 2022 szeptembere óta zajló többfordulós országos verseny, a 2022-es CheckINN Turisztikai Innovációs Verseny Vállalati kihívás kategóriájában első helyezést ért el. A CheckINN Turisztikai Innovációs Verseny magyarországi felsőoktatásban résztvevő hallgatók számára biztosított lehetőséget, hogy innovációs ötletüket 3 fős csapatukban kidolgozzák és benyújtsák. A beérkezett pályamunkákat szakértő bírálók értékelték, az általuk legjobbnak ítélt pályamunkák pedig nagyértékű díjazásban részesültek. A METU hallgatóinak ötlete a TourismLevelUp nevű applikáció, amely egy turisztikai és oktatási közösségi hálózat, ami lényegében egy metakereső a Z generáció igényeire szabva. Ez az alkalmazás utat mutat a turisztikai témájú továbbtanulásban, segít a szakmai gyakorlat és munkahely keresésben a turisztikai szektor minden területén.

Tehetségműhelyeink hallgatói ezeken kívül számos versenyen, konferencián és más szakmai eseményeken vettek részt.


Projekt eredményei

A projekt során a tervezetett indikátorokat teljesítettük. A hallgatóink sok új kutatási területtel ismerkedtek meg, kutatási projektekben vettek részt. Továbbá az intézményi TDK-k alapján továbbjutott pályamunkákkal kimagasló eredményeket értek a részben egyetemünk által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencián. Az eredményekben a hallgatók visszajelzései alapján kiemelkedően szerepet játszott a versenyt megelőző tehetséggondozás, a TDK műhelyekben folyó munka, az OTDK-ra felkészítő prezentációs egyéni foglalkozás.
Visszajelzések alapján, hallgatóink szintén fontosnak tartják a tanulmányutakat, konferenciákat, műhely beszélgetéseket külső vendégekkel, sok új ismerettel, tudással, új kapcsolatokkal gazdagodtak. 

Egyetemünkön a támogatásoknak köszönhetően a Tudományos Diákköri Tevékenység sokat fejlődött az elmúlt időben és ezt a hallgatói eredmények is alátámasztják.

Szívből gratulálunk minden résztvevőnek.