Szakdolgozat kutatási módszerek: hasznos tippek
Szakdolgozat kutatási módszerek: hasznos tippek
Ha szakdolgozat írás előtt állsz, nem árt tisztázni a különböző fogalmakat, megismerkedni a különböző kutatási és adatgyűjtési módszerekkel. Ezek mellett ráadásul számtalan hasznos tippet is adunk a szakdolgozatod elkészítéséhez.
Ha tanulmányaid végén jársz, és elkövetkezik eddigi életed egyik legnagyobb kihívása: a szakdolgozat írása. A legfontosabb feladatod a témaválasztás és hozzá a megfelelő adatgyűjtési módszerek kiválasztása, ám ilyenkor számtalan kérdés felmerül: Milyen szakdolgozat kutatási módszerek léteznek? Mik azok a primer és szekunder adatok? Milyen egy jó kérdőíves kutatás és milyen szempontok alapján állítsd össze egy kvalitatív interjú kérdéseit? Most ezekre a kérdésekre adunk választ.
Mik azok a primer és szekunder adatok?
A témaválasztást követően fontos a problémafelvetés és a hipotézis felállítása. Ez azt jelenti, hogy felvetsz egy kutatási kérdést, amelyet a szakdolgozatod során körbe szeretnél járni, és ez alapján megadsz egy olyan állítást, amelyről egyelőre nem tudod, hogy igaz vagy sem, erre keresed a kutatásod során a választ. A szakdolgozatod végén pedig ezt a hipotézist vagy igazolod, vagy megcáfolod.
A szekunder adatok már meglévő adatok, melyeket te is felhasználhatsz a probléma meghatározására, a szakdolgozat kutatási terved létrehozására, és a primer adatok értelmezésére. A primer adatok tulajdonképpen a saját empirikus kutatásod során gyűjtött adatok. A kutatást mindig a szekunder adatokkal kezdd, mert erre fognak épülni a primer adataid is, maga a szakdolgozatod pedig a primer adatokra.
Kutatási módszerek a szakdolgozathoz
A szakdolgozat kutatási terv elkészítésekor a legfőbb szempont, hogy milyen információszerzési módszer a legelőnyösebb a hipotézised és a kutatási kérdéseid megválaszolásához, tehát hogyan tudsz egyértelmű választ kapni a feltevésedre.
Kvantitatív kutatás
Ide tartozik minden, ami kérdőív. A kérdőíves kutatás a szakdolgozat elengedhetetlen része, célja, hogy a hipotézisedet igazold vagy cáfold számszerű adatokkal. Előnye, hogy viszonylag könnyen kivitelezhető, nem kerül pénzbe, és jól alkalmazható magyarázó és leíró célokra. Hogy hogyan készítsünk kérdőívet? A különböző netes űrlap-kitöltő alkalmazások a barátaid. A reprezentatív minta eléréséhez próbáld legalább 150 fővel kitöltetni őket.
Kvalitatív kutatás
A kvantitatívval ellentétben a kvalitatív kutatás sosem lehet reprezentatív, hiszen személyes interjú során csupán egy személy vagy egy kisebb csoport véleményét ismerheted meg általa. Típusai a mélyinterjú, kiscsoportos interjú és a fókuszcsoportos interjú. Ezek segítségével problémákat tárhatsz fel és ismerhetsz meg mélyebben, megkeresheted a választ a “miért”-ekre.
Szakdolgozat kérdőív elemzése
Egy jó kérdőív mindig a leírja, mi a kérdőív célja, a kitöltő alany fejével gondolkodik, kerüli a szakszavakat és bonyolult megfogalmazásokat, és betartja a GDPR szabályokat is. Érdemes a tölcsérelvet alkalmazni, és az egyszerűbb kérdésektől indulva haladni a bonyolultabbak felé.
Ügyelj rá, hogy a hipotézised igazolását vagy cáfolását ne csupán egyetlen kérdés válaszaira alapozd, utaljon rá legalább 2-3 kérdés is, ezzel kizárva a hamis eredményeket.
A kérdőívek összegzésénél segít maga az alkalmazás, de a jobb átláthatóság kedvéért és a pontosabb statisztikai elemzésre készíthetsz Excel-táblázatokat és diagramokat is.
Szakdolgozat interjú minta
A kvalitatív interjú célja, hogy összefüggéseiben, mélységeiben tárja fel a problémát. Erősen szubjektív műfaj, nem csak az alany személyisége fontos, de az interjúztatóé is. Fontos, hogy próbálj bizalmi viszont kiépíteni az interjúalanyoddal, és fordulj mindig empátiával felé.
Egy mélyinterjú során a zárt kérdések mellett használj nyitott kérdéseket is, ám ezekkel jobb csínján bánni, mert minél több nyitott kérdést teszel fel, annál nehezebbé válik az adatok feldolgozhatósága. Figyelj az ok-okozati kapcsolatokra, és a szavak mellett a hanglejtésre, a hangszínre és a kérdezett nonverbális kommunikációjára is.
Készíts előre egy interjúvázlatot, és ügyelj rá, hogy a fókusz mindig a legfontosabb felvetett problémán maradjon, de ha úgy érzed, térj el a megírt forgatókönyvtől, és hagyd, hogy akár új, spontán kérdések is felmerüljenek.
Tipp: Szakdolgozati interjú mintákat letölthetsz akár az internetről is, de ezeket mindig szabd személyre. Vedd figyelembe a hipotézisedet és a kérdezett nemét, életkorát és lakhelyét is.
2022. 04. 29.Hírek
Szenior Akadémia indul a Budapesti Metropolitan Egyetemen
A Budapesti Metropolitan Egyetem 2024 novemberében előadássorozato …
A Budapesti Metropolitan Egyetem formatervező alumni-ja lett a BIG SEE Product Design Award 2024 győztese
A Nimue intelligens vízminőség-ellenőrző bója nyerte el a 2 …
Második alkalommal vett részt a METU a Design Week Sepsiszentgyörgyön
Design Week Sepsiszentgyörgy 2024. A Budapesti Metropolitan Egyetem 20 …
A Budapesti Metropolitan Egyetem az EAIE éves konferenciáján: Új Lehetőségek a Nemzetközi Együttműködésben
A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) immár második alkalommal k …
A METU az Erasmus Programot ünnepelte a nemzetközi #ERASMUSDAYS rendezvénysorozat részeként
2024 októberében a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) ism&eacut …
A Harvard Business School képviselői látogattak el a METU-ra
Október 19-én a Budapesti Metropolitan Egyetem I. épül …
HunJam 2024
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Magyarország legnagyo …
Október 6-ig látogatható Tóth Andrej oktatónk veszprémi kiállítása
Tóth Andrej tervezőgrafikus, képzőművész PLAKÁTOK - 20 év című kiállítása a vesz …